Rajská zahrada kláštera klarisek Český Krumlov

Zahrada křižovnického kláštera je nejstarší dochovanou zahradou v Českém Krumlově. Nedlouho po založení kláštera v roce 1350 minorité zřídili konventní zahradu a zelinářskou zahradu. Na vstupním nádvoří kláštera, nazývaném Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti. Od začátku 19. století byla konventní zahrada pronajímána českokrumlovským měšťanům. Po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín.

V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni a celý areál začal pustnout. Z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu. Město Český Krumlov si klášterní areál pronajalo od jeho nového majitele Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu. Proměna klášterních zahrad byla vedena především snahou zpřístupnit je veřejnosti. Kromě mimořádného stáří spočívá hodnota těchto zahrad ve staleté tradici zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny.

Dalším motivem proměny zahrad proto byl záměr prezentovat bohatství zahradnické tradice klášterních zahrad. Klášterní zahrady se po proměně dokončené v roce 2015 otevřely veřejnosti. Nalézají se v centru města, a přesto nabízí kultivované a poklidné prostředí k odpočinku. Sbírka rostlin v zahradě je využívána pro edukační programy. Zahrady po dokončené proměně mají potenciál, aby se mohly stát nejen oblíbeným cílem návštěvníků, ale také místem setkávání stálých obyvatel města.

Více: www.klasteryck.cz

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: