Velice se omlouváme, ale z technických důvodů jsme museli přikročit ke zrušení koncertu Jaromíra Nohavici 31. srpna 2022.

V případě jakéhokoliv problému jsme Vám k dispozici na uvedených kontaktech. Vstupné se vrací v místě zakoupení.  Za způsobené komplikace se omlouváme a věříme, že Vás kvalitním uměním potěšíme v jiném termínu.

Festival komorní hudby 2022 Český Krumlov

Zvlášť v posledních letech se Festival komorní hudby snaží připomínat jedinečné, namnoze neznámé hudební souvislosti Českého Krumlova, a takto napomáhat k hledání hlubších vrstev místní identity. 36. ročník proto nabídne hned několik koncertů, jejichž program bude vytvořen speciálně pro tento festival, a to s jasnými historickými vazbami k místnímu kulturnímu životu.

V rámci Barokní noci bude provedena francouzská komická zpěvohra La fausse magie, jejíž orchestrální úprava nepochybně zazněla při letním pobytu panstva v českokrumlovském zámku v roce 1780. Na zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem poukáže volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy oživí repertoá­r z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami. Slavností závěrečný koncert připomene v novodobých světových premiérách výběr z duchovních kantát Arnošta ze Schwarzenbergu, někdejšího rábského biskupa, ale zároveň i náruživého hudebního amatéra, zpěváka a příležitostného skladatele, od jehož smrti vloni uplynulo 200 let. K pozoruhodným, avšak málo známým etapám českokrumlovské minulosti patří starší historie místního kina. V podstatě neznámým faktem je pak skutečnost, že se nám do dnešních dnů dochovala část hudebnin, jež zde byly využívány před zavedením zvukového filmu. Při příležitosti 111. výročí založení tohoto kina proto chceme uskutečnit projekci němé filmové komedie s Vlastou Burianem Milenky starého kriminálníka s živým doprovodem komorního hudebního tělesa v původním zdokumentovaném složení.

Děj chystané barokní opery, v němž hrají významnou roli věštby a kouzla tajemné cikánky, nás přivedl k myšlence připomenout úlohu romské kultury v novější historii Českého Krumlova. Nejvýrazněji bude tyto vlivy akcentovat koncert Jazz nad Vltavou, při němž společně vystoupí jazzový flétnista Jiří Stivín s místní romskou kapelou Cindži Renta. Odrazy romských a španělských prvků v tvorbě skladatelů klasické hudby pak zčásti připomene i recitál polské houslistky Anny Gutowské, jež pedagogicky působí na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst.

Převážně duchovní hudbě 17. a 18. století budou věnovány dva koncerty, jež se uskuteční v adekvátním prostředí kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné. Tvorbu pro ansámbl dobových dechových nástrojů zahraje soubor Capella ornamentata, na varhanním koncertu se krumlovskému publiku představí dvojice renomovaných hudebníků, varhaník Pavel Černý a hráč na barokní trubku Jaroslav Rouček.

Významnou prioritou festivalu je rovněž podpora mladých talentovaných umělců. K těm patří i kytaristka Nina Havelková, která se po několikaletém studiu v Itálii vrací na česká pódia a spolu s harfenistkou Barborou Plachou se ujme programu letošního nokturna.

Martin Voříšek
dramaturg

 

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: