Barokní noc na zámku Český Krumlov ®

Festival komorní hudby 2020 Český Krumlov

Vážení přátelé Festivalu komorní hudby,

v letošním 34. ročníku nabízíme posluchačům celkem jedenáct koncertů. V rámci Barokní noci na zámku Český Krumlov® bude uvedena novodobá světová premiéra opery – Franze Ferdinanda rbessera: Mocí Kupida a Hymenea svatba štastně zařízena v provedení souboru Capella Regia pod vedením Roberta Huga.

Z opisu českokrumlovského archivu jsou čerpány programy několika dalších koncertů. V jen vzácně zpřístupňovaném letohrádku Bellaria zahraje České filharmonické kvarteto výběr kvartetních skladeb z tohoto fondu, a to včetně několika melodií z dobově oblíbených oper, jež pro toto složení upravil někdejší schwarzenberský hudebník Jan Vent (1745-1801).

Ke 250 letům od narození Ludwiga van Beethovena uvedeme jeho písňové a klavírní skladby ze schwarzenberské hudební sbírky, jež si členové knížecí rodiny pořizovali pro účely ryze soukromého provozování hudby.

Z českokrumlovských hudebních pramenů bude kompletně sestaven i slavnostní koncert, jímž připomeneme jedno místně specifické výročí, a to 300 let od narození Franze Ferdinanda Arbessera (1719-1794), který od počátku 40. let 18. století působil tento hudebník u schwarzenberského dvora.

Zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecími muzikanty pak opět představí volně přístupné soirée, na němž vystoupí Jazzband schwarzenberské gardy s repertoárem sestaveným z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Mezi další významná hudební výročí letošního roku nepochybně náleží i 150 let od narození Vítězslava Nováka. Na koncertu k poctě Josefa Suka (jímž se náš festival hlásí k osobnosti svého někdejšího čestného prezidenta) proto Josef Suk Piano Quartet provede Novákův klavírní kvartet c moll, doplněný v programu o skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka.

K šedesáti letům od smrti Bohuslava Martinů (2019) byl pro loňský ročník připraven koncert Madrigaly nové a staré, v jehož rámci měl vokální ansámbl Collegium 419 provést výběr z madrigalů tohoto autora. Z důvodů onemocnění sbormistra musel být zrušen, a tak budeme mít příležitost se do nich zaposlouchat letos.

Již tradičně jeden z festivalových koncertů s názvem Jazz nad Vltavou, který záměrně dramaturgicky vybočuje a bývá věnován jazzu, blues či folku, je v letošním roce věnován rocku, a tak to bude pro letošní rok Rock’n‘ Roll nad Vltavou. Provede ho skupina The 6 Fireballs s programem klasického Rock‘ n‘ Rollu.

V programu nechybí ani oblíbené nokturno, které se už po několikáté, bude konat ve Sloupovém sále na I. zámeckém nádvoří. Tentokrát jsme připravili Kytarový recital Ivana Boreše s programem Španělské a peruánské inspirace.

Festivalový dovětek pak bude patřit varhannímu koncertu, při němž Tomáš Thon spolu s hobojistou Dušanem Foltýnem provedou program „Staří čeští mistři za hranicemi země“ (včetně varhanních fug Jana Křtitele Vaňhala, dochovaných v českokrumlovské hudební sbírce).