Ozvěny Pražského jara

Kdy: 28.06.2017 19:30, Kde: Zrcadlový sál

Smyčcové kvartety ze schwarzenberské hudební sbírky 

  • Jan Vent - Smyčcový kvartet G dur 
  • Giuseppe Maria Cambini - Quatuor d’airs choisis
  • Wolfgang Amadeus Mozart - Adagio a fuga c moll, K 546
  • Joseph Haydn - Smyčcový kvartet G dur op. 54, č. 1

Wihan Quartet

  • Leoš Čepický – housle 
  • Jan Schulmeister – housle 
  • Jakub Čepický – viola
  • Matěj Štěpánek – violoncello 

Zuzana Benešová – zpěv 

WIHANOVO KVARTETO

 je jedním z předních smyčcových kvartet vycházející z velké české interpretační školy. Kvarteto vzniklé v roce 1985 a stále tvořené čtyřmi původními členy si získalo mimořádný věhlas za interpretaci jak českého repertoáru, tak i mnoha předních děl kvartetního repertoáru období klasicismu, romantismu i děl moderních.

Jeho obdivuhodná mezinárodní kariéra zahrnuje vystoupení na předních festivalech v Evropě a na Dálném východě. Kvarteto pravidelně koncertuje v USA a podniklo turné po Austrálii a Novém Zélandu, jež se setkalo se značným ohlasem. Je častým hostem ve Velké Británii a jeho vystoupení jsou často na pořadu vysílání jak Radia 3, tak i koncertů Wigmore Hall, Bridgewater Hall, South Bank a v mnoha jiných místech.

Wihanovo kvarteto je laureátem mnoha mezinárodních soutěží – festivalu Pražské jaro 1988, mezinárodní soutěže komorní hudby v Trapani na Sicílii v roce 1990 a Svátku komorní hudby v Osace v roce 1996, což vyústilo v každoroční nová pozvání do Japonska. V roce 1991 získalo jak první cenu, tak i cenu obecenstva v Londýnské mezinárodní soutěži smyčcových kvartet. Třikrát bylo kvarteto nominováno na cenu královské filharmonické společnosti jakožto ocenění jeho mimořádné výchovné práce a interpretačních výkonů ve Velké Británii. Diskografie kvarteta, která zahrnuje přes 20 CD, svědčí o jeho vřelém vztahu k české hudbě, ale zahrnuje také mnohá klasicistní, romantická a moderní díla kvartetního repertoáru. Nahrávka Shönbergova 4. kvartetu spolu s Pfitznerovým kvartetem č. 2 získala nejvyšší ocenění francouzského časopisu Repertoire. CD cyklu Beethovenových kvartet pro firmu Lotos bylo vydáno v prosinci 2005 na koncertu k 20. výročí kvarteta v pražském Rudolfinu. V sezoně 2007 – 2008 soubor provedl na 6 ti koncertech v pražském Anežském klášteře celé kvartetní dílo Ludwiga van Beethovena. Z těchto koncertů byla pořízena nahrávka, která vyšla na CD a DVD nosičích u společnosti Nimbus Alliance ve Velké Británii.

V roce 2009 vyšla u téhož vydavatelství unikátní nahrávka 24 Capriccií N. Paganiniho. Tento jeho opus 1 upravil pro smyčcové kvarteto americký skladatel William Zinn.

Kvarteto je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně. Za pobytů ve Velké Británii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trust v koncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží. Kvarteto též pořádalo mistrovské kurzy v Royal Welsh College of Music and Drama Cardiffu a zůčastnilo se řady kursů, jako Dartington International Summer School a Pro Corda

Zuzana Benešová 

Absolventka katedry operního zpěvu Hudební Akademie Múzických Umění v Praze. Hostující sólistka Hudebního divadla Karlín Praha a opery Jihočeského divadla. Pravidelně účinkuje, v rámci divadelního léta Divadla Pikl na zámku Hluboká nad Vltavou, v muzikálech jako je Romeo a Julie, Casanova, Jedna noc na Karlštejně a dalších.  

Program

nahoru

Kontakty

Hana Pelzová - ředitelka

telefon: +420 721 470 558

e-mail: pelzova@komorni-festival.cz

Marek Tůma – produkce

telefon: +420 777 243 992

e-mail: produkce@komorni-festival.cz

Alena Svobodová – tiskový mluvčí

e-mail: ala.svobodova@seznam.cz