7. 7. / 17.00 hod.
Rajská zahrada kláštera klarisek

Duo akordeoON & saxofONA

Štěpánka Šediváková - saxofon
Filip Kratochvíl - akordeon

Duo saxofONA a akordeON představuje dva moderní nástroje ve světle klasické hudby.

Duo saxofONA a akordeON vzniklo v roce 2016 na Pražské konzervatoři, tvoří ho Filip Kratochvíl a Štěpánka Šediváková. Na mezinárodní soutěži v Praze obsadilo 2. místo a stalo se jedním z nejvýraznějších studentských komorních uskupení na Pražské konzervatoři v současnosti. Oba zmiňované nástroje nejsou typickými nástroji klasické hudby. Jsou spíše spojovány s ostatními žánry – saxofon (jazz...), akordeon (folk, world music...). Repertoár je tímto poněkud ovlivněn a vedle klasických, originálních skladeb pro akordeon a saxofon, obsahuje i skladby ovlivněné jinými styly, které leží na pomezí vážné hudby, world music, jazzu nebo argentinského tanga.

Štěpánka Šediváková (1997)

Hru na zobcovou flétnu začala studovat roku 2002 na Základní umělecké škole Adolfa Voborského u Milana Arnera, později u stejného kantora studuje hru na saxofon. Je absolventka Pražské konzervatoře ve třídě profesora Pavla Fiedlera. Účastnila se několika ročníků interpretačních kurzů v Ostravě pod vedení Pawla Gusnara, Phillipe Portejoie a mezinárodních kurzů v Bratislavě a ve Vídni, kde výuku vedl Arno Bornkamp. Úspěchy zaznamenala také na několika soutěžích. Již v roce 2010 se zúčastnila koncertního turné a soutěže v Itálii. V roce 2013 obdržela 1. cenu ve hře na saxofon v Rusku – Železnogorsk. V roce 2016 obhájila titul čestného uznání a v listopadu 2017 obsadila na soutěži Pardubické dechy 3. místo. Své studium na Pražské konzervatoři zakončila absolventským koncertem za doprovodu Symfonického orchestru Pražské konzervatoře.

Filip Kratochvíl (1996)

se narodil v Kladně do hudební rodiny. Jeho hudebními začátky ho provedl Pavel Tomáško, u kterého absolvoval dva cykly hry na klavír na kladenské ZUŠ 5. května. Ve svých patnácti letech pak Filip začal studovat hru na akordeon u Ladislava Knížete na téže škole. Vybaven technikou ze hry na klavír, obsadil již po dvou letech hry na akordeon 3. místo v celostátním kole soutěže ZUŠ. Nyní studuje na Pražské konzervatoři ve třídě Josefa Hřebíka. Mezi své největší umělecké úspěchy řadí ceny z mezinárodních soutěží (2. cena Ostrava, 2. cena Trossingen- Německo, 3. cena Alcobaca- Portugalsko). Opakovaně vystoupil jako sólista za doprovodu kladenského komorního smyčcového orchestru. Účinkoval v souboru Conservatory modern, externě spolupracuje s orchestrem Státní opery a má za sebou i nahrávání filmové hudby. Kromě hudby se věnuje studiu psychologie na Karlově Univerzitě.